Forum dyskusyjne BLOOD BROTHERS

- polskiego fanklubu Bruce'a Springsteena i The E Street Band
Teraz jest Pn sty 22, 2018 4:55 am

Strefa czasowa: UTC [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Nebraska
PostNapisane: Pn sty 03, 2011 11:02 pm 
Niezmordowany forumowicz

Aż się zdziwiłem, że ta płyta nie doczekała się dotąd osobnego wątku...
Fakt, że jest to jedna z najgorzej sprzedających się płyt Bruce'a, ale według mnie jest to jedna z jego najlepszych. Gdybym miał zabrać na bezludną wyspę tylko jedną jego płytę - z pewnością wybrałbym "Nebraskę".

A właśnie dzisiaj mija okrągła :-) 29 rocznica jej powstania. Właśnie 3 stycznia 1982 Bruce nagrał w swoim domu kilkanaście piosenek, które potem - po kilku próbach ich aranżacji - w zasadzie niezmienione trafiły na płytę...

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 04, 2011 11:09 am 
Blood Brothers

dla mnie to ważna płyta - pierwszy Boss jakiego usłyszałem ok 1983 z szpulowca brata matki . Wtedy jeszcze nie widziałem kto to i że za kilkanaście miesięcy rozpoczne przygode na reszte życia...

Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 04, 2011 11:20 am 
Mr. Darkness

Płyta genialna, bez dwóch zdań. Na pewno jedna z lepszych, zawsze dostarcza mi wiele emocji i gwałtownych przeżyć.
I choć z zespołem brzmi świetnie, to akustycznie zawsze na mnie robi to właściwe i pożądane wrażenie.

Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 04, 2011 1:43 pm 
Blood Brothers

wersje "full bandowe" dopiero pokazująpotencjał emocionalny i artystyczny tego kameralnego wydawnictwa
ps zawsze powtarzałem że mtv tylko nasladowało tą sesje nagraniową tworząc cykl "unplugged" ( to oczywiście z przymróżeniem oka...) :lol:

Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 04, 2011 1:47 pm 
Blood Brothers

"Reason To Believe" z 13 grudnia 2007 jest dla mnie najważniejszym przeżyciem koncertowym ever !

Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 04, 2011 6:44 pm 
Blood Brothers

Jest to również jedna z moich ulubionych płyt chociaż pierwszy raz w całości usłyszałem ją dopiero 18 miesięcy temu!!! a Boss podoba Mi się od 25 lat.

Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 05, 2011 10:58 am 
Blood Brothers

Nebraska to płyta z niezwykłą siłą i genialnymi kompozycjami. Zawsze podkreślałem że jestem szczególnym fanem folkowych poczynań Bossa i Nebraska jest zdecydowanie numerem 1. Po pierwsze dla tego że ładunek emocjonalny i poznawczy tekstów a raczej historii zawartych na tej płycie jest porażający. Niesamowite jest to że teksty są ponadczasowe a postaci na tyle wyraziste że te wyśpiewane historie w mojej wyobraźni niemal od razu przekładają się na obrazy.

Jest to chyba najbardziej doceniona przez innych artystów płyta Bossa doczekała się swojego albumu "w hołdzie" co bardzo ciekawe bo jest to tribute dla płyty nie artysty. Co jeszcze ciekawsze Sean Penn tak zachwycił się historią Joe Robertsa opisaną przez Bossa że na jej podstawie nakręcił film "Indiański Biegacz" którego scenariusz w kwestii narracyjnej jest wiernie oparty na historii z piosenki co jest dla mnie niezbitym potwierdzaniem jak niesamowite są historie opowiadane na tym albumie. Historie osadzone oczywiście mocno w amerykańskiej rzeczywistości lat 80 ale o wymiarze zdecydowanie uniwersalnym.

Nebraska to też genialne kompozycje czego dowodem niech będzie fakt że takie utwory jak Johnny 99 czy Reason To Believe ale także wiele innych brzmią genialnie w każdej niemal aranżacji Bossa a tych aranżacji było wiele i to często skrajnie od siebie odmiennych.

Osobiście zetknąłem się z utworami z tej płyty długo zanim sama płyta jako całość wpadła mi w ręce. Pamiętam że pierwsze utwory Springsteena jakie usłyszałem pochodziły z płyty Live 75-85. Dostałem dwie pierwsze płyty z tego zestawu na kasecie magnetofonowej od brata mojej koleżanki kiedy byłem w podstawówce. Nie miałem wtedy dostępu do żadnych kaset wiec kupiłem w księgarni jakieś najtańsze kasety z bajkami i wtykając papier w miejsce wyłamanych ząbków nagrywałem na nie te utwory Bossa. Kasety z bajkami były krótkie więc miałem tych nagranych kaset kilka. Najbardziej jednak kochałem jedną stronę jednej z kaset na której nagrane były koncertowe wersje utworów z Nebraski. Nie rozumiałem wtedy o czym są te piosenki ale w magiczny wręcz sposób hipnotyzowały mnie te utwory. Byłem 13-letnim dzieciakiem a siła tych utworów w jakiś nadzwyczajny sposób już do mnie przemawiała.
Po latach kiedy znałem już lepiej Bossa dostałem kasetę z Nebraską i byłem zszokowany że jest to płyta akustyczna. Ale ten nastrój znowu mnie wciągną i trzyma do dziś.
Jedno co mnie trochę smuci to fakt ze ta płyta nie doczekała się jeszcze na naszym forum rzetelnych tłumaczeń. Maciek tu prośba do Ciebie żebyś się nad nią pochylił. Wiem ze jest jedna wersja przekładów ale z przyjemnością zapoznałbym się z Twoja interpretacją a także z interpretacjami innych tłumaczy. Może wywiąże się wtedy jakaś dyskusja nad tymi genialnymi tekstami.

Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 05, 2011 2:38 pm 
Niezmordowany forumowicz

Paweł Rost napisał(a):
Jedno co mnie trochę smuci to fakt ze ta płyta nie doczekała się jeszcze na naszym forum rzetelnych tłumaczeń. Maciek tu prośba do Ciebie żebyś się nad nią pochylił.

Z przyjemnością - jak czas pozwoli.

Co do samej płyty - jest to chyba jedyna płyta Bruce'a, której zawsze słucham od początku do końca.

Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 06, 2011 5:57 pm 
Forumowicz

Pierwsza płyta Bossa, jaka przesłuchałem. Mistrzostwo, absolutny top dla mnie.

Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 06, 2011 7:00 pm 
Blood Brothers

Nebraska to jedna z tych płyt, które rzadko kiedy opuszczają szufladę mojego odtwarzacza. Surowość formy i ekspresja przekazu tworzą klimat, jakiego nie ma chyba na żadnej innej płycie. Fascynująca podróż w nieznane. Arcydzieło. Mogę słuchać bez końca.

Tytuł:
PostNapisane: So sty 08, 2011 12:08 am 
Niezmordowany forumowicz

Marek Biernacki napisał(a):
"Reason To Believe" z 13 grudnia 2007 jest dla mnie najważniejszym przeżyciem koncertowym ever !

Należę do osób, które większe emocje odczuwają przy wersji full band i właśnie "Reason To Believe" jest tego najlepszym przykładem. Nie znaczy to, że nie lubię tego albumu ;) ale zdecydowanie częściej sięgam po koncertowe wersje. Fakt ilość i różność aranżacji jest imponująca, jednak te naturalne brzmienie ma dla mnie tylko "Devils & Dust".

Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 10, 2011 12:58 pm 
Blood Brothers

Ola Nowak napisał(a):
jednak te naturalne brzmienie ma dla mnie tylko "Devils & Dust".

Rozwiń te myśl proszę bo brzmi to dość intrygująco ale nie wiem co dokładnie masz na myśli.

Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 10, 2011 8:11 pm 
Niezmordowany forumowicz

Chodzi mi o formę i jakość w jakiej Bruce nagrał Nebraske, wiadomo 4-ścieżkowiec, ale jak dla mnie dźwięk jest zbył szorstki, ostry.
OK o to mu chodziło, ale bardziej doceniam surowość i harmonię z "Devils & Dust" czy "The Ghost Of Tom Joad".

Może z czasem zmienię zdanie, "dojrzeję" do tego albumu.

Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 10, 2011 11:52 pm 
Blood Brothers + Admin

Ola Nowak napisał(a):
Chodzi mi o formę i jakość w jakiej Bruce nagrał Nebraske, wiadomo 4-ścieżkowiec, ale jak dla mnie dźwięk jest zbył szorstki, ostry.
OK o to mu chodziło, ale bardziej doceniam surowość i harmonię z "Devils & Dust" czy "The Ghost Of Tom Joad".

Może z czasem zmienię zdanie, "dojrzeję" do tego albumu.

Moim zdaniem to nie kwestia dojrzewania ;) Jak ktoś w jakimś tam momencie życia zaczął zwracać uwagę również na to jak słychać muzykę z głośników, to słuchanie Nebraski (muzyka i teksty są wielkie - ale nie o tym mówimy) jest dość... hm... wymaga trochę samozaparcia. Oczywiście u zdeklarowyanych tak jak my fanów Bossa słuchane Nebraski przuchodzi łatwiej, tym bardziej dlatego że moim skromnym zdaniem chyba żadna płyta Bossa nie jest "pięknie" brzmiącym albumem, który można puścić tylko dla samej przyjeności rozkoszowania się brzmieniem muzyki.

Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 11, 2011 1:22 am 
Niezmordowany forumowicz

W tym "dojrzewaniu" jednak coś jest, bo na pewno nie mogę tego nazwać osłuchaniem. Mam parę takich utworów (sztandarowych dla fanów, nie dla polskich mediów ;)), które polubiłam dopiero po jakimś czasie, wydarzeniu czy tłumaczeniu.

Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 11, 2011 11:46 am 
Blood Brothers

Co do brzmienia to nie jestem audiofilem ale przyznam ze wolę brzmienie Nebraski niż Toma Joad (teraz kupiłem sobie Toma na vinylu i może poczuje jakąś różnice). Mam że TOM został specjalnie nagrany tak żeby zmuszał do wsłuchiwania się w niego. Nie jest to płyta którą można słuchać w tle. To brzmi tak jakby nam Bruce szeptał historyjki do ucha . Jako projekt artystyczny Tom jednak najbardziej mi się podoba przez swoja spójność tematyczną i zakres problemów zawarty na płycie. Tom Joad to płytą dorosłego człowieka który z zacięciem socjologiczno-filozoficznym przygląda się światu i zadaje bardzo przemyślane pytania a Nebraska to płyta pełna emocji, taka szamotanina między uczuciami a rozumem. Jest w tym niekwestionowany urok.

Co do Diabłów to przyznam ze najmniej ją lobię choć jest tam kilka genialnych utworów. Ta płyta jest dla mnie najmniej spójna tematycznie. Jest ciekawa brzmieniowo i fajne są na niej pomysły aranżacyjne ale tematycznie jest strasznie chaotyczna i nieprzemyślana. Nie widzę tu pewnej spójnej historii które Bruce zazwyczaj zamyka w płytę. Lubie te jego płyty które są jak zbiory opowiadań. Niby każde o czym innym ale jednak coś je łączy, wybrzmiewa z nich jakieś ogólne przesłanie. Tego właśnie nie mogę się doszukać w DD. Może ktoś mnie nakieruje.[/img]

Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 11, 2011 10:09 pm 
Blood Brothers + Admin

Paweł, też daleko i do audiofila, a mojemu sprzętowi jeszcze bardziej ;) Ale nie mam ostatnio siły i ochoty na to zeby zmuszać się do słuchania płyt, których brzmienie nie jest dla mnie miłe. Oczywiście są na obu tych płytach kawałki które bardzo lubię i może będę do tych dwóch krążków wracał gdy znów będzie mi się radośnie i kolorowo żyło - na razie nie mam siły do tych płyt - właśnie z pododu ich brzmienia...

A wracając do początku Twojego postu, też łatwiej słucha mi się Nebraski niż Toma, choć kiedyś jak byłem sam w domu wąłczyłem sobie tę płytę "dość" głośno i bardziej mi wtedy przypasowała.

A swoją drogą to spodziewałem się że za moje stwierdzenie, że płyty Bossa generalnie są dość kiepsko nagrywane, dostanę od większości po głowie, a tu tymczasem spox ;)

Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 12, 2011 10:47 am 
Blood Brothers

Wojtek Markos Markiewicz napisał(a):
Ale nie mam ostatnio siły i ochoty na to zeby zmuszać się do słuchania płyt, których brzmienie nie jest dla mnie miłe. Oczywiście są na obu tych płytach kawałki które bardzo lubię i może będę do tych dwóch krążków wracał gdy znów będzie mi się radośnie i kolorowo żyło

Zaczynam się o Ciebie martwić Przyjacielu ale rozumiem to podejście sam ostatnio wyszukuje muzyki która współgra z nastrojem a akustyczny Boss z jego tematami i nastrojem potrafi wyłączyć kolory.

Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 13, 2011 9:04 pm 
Niezmordowany forumowicz

Paweł Rost napisał(a):
Co do Diabłów to przyznam ze najmniej ją lobię choć jest tam kilka genialnych utworów. Ta płyta jest dla mnie najmniej spójna tematycznie. Jest ciekawa brzmieniowo i fajne są na niej pomysły aranżacyjne ale tematycznie jest strasznie chaotyczna i nieprzemyślana. Nie widzę tu pewnej spójnej historii które Bruce zazwyczaj zamyka w płytę. Lubie te jego płyty które są jak zbiory opowiadań. Niby każde o czym innym ale jednak coś je łączy, wybrzmiewa z nich jakieś ogólne przesłanie. Tego właśnie nie mogę się doszukać w DD. Może ktoś mnie nakieruje.

Zgodzę się co do spójności, większość utworów została napisana przy tworzeniu wcześniejszych albumów. Taki mały chaos, jest o wojnie, matce, imigrantach, prostytutce... chyba muszę założyć nowy wątek. Teksty same w sobie są fantastyczne (jak zawsze) i chyba najtrudniejsze.

Co do kolorów, to zawsze wracają po odsłuchaniu, któregoś z koncertów na którym biliśmy - wtedy nawet kiepska jakość nie przeszkadza.

Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 21, 2011 9:39 am 
Blood Brothers

Paweł Rost napisał(a):
Wojtek Markos Markiewicz napisał(a):
Ale nie mam ostatnio siły i ochoty na to zeby zmuszać się do słuchania płyt, których brzmienie nie jest dla mnie miłe. Oczywiście są na obu tych płytach kawałki które bardzo lubię i może będę do tych dwóch krążków wracał gdy znów będzie mi się radośnie i kolorowo żyło

Zaczynam się o Ciebie martwić Przyjacielu ale rozumiem to podejście sam ostatnio wyszukuje muzyki która współgra z nastrojem a akustyczny Boss z jego tematami i nastrojem potrafi wyłączyć kolory.

Nie ty jeden tak to odbierasz ( świetne określenie - wyłączyć kolory !).
Wg NME w zestawieniu 50 najbardziej dołujących albumów Nebraska poz.47
http://i305.photobucket.com/albums/nn23 ... d01-78.jpg
http://i305.photobucket.com/albums/nn23 ... d02-59.jpg
http://i305.photobucket.com/albums/nn23 ... d03-37.jpg
http://i305.photobucket.com/albums/nn23 ... d04-39.jpg

Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 17, 2012 11:53 am 
Niezmordowany forumowicz

W ramach małego przypomnienia:
20 września ukaże się “Long Distance Salvation: A Tribute to Bruce Springsteen’s Nebraska” - nagrany z okazji 30 rocznicy wydania Nebraski. Dochody ze sprzedaży albumu zostaną przekazane organizacji walczącej z głodem Project Bread.
Utwory Bruce'a w wykonaniu kolejnej generacji muzyków.
http://www.longdistancesalvation.com/

Tytuł: Re: Nebraska
PostNapisane: Pn paź 19, 2015 9:24 pm 
Blood Brothers + Admin

W dziale Dyskografia naszego serwisu dodałem uzupełniony o zdjęcia i możliwość odsłuchania w Spotify Nebraski:
http://www.springsteen.pl/index.php/dys ... 7-nebraska

Strefa czasowa: UTC [ DST ]