Forum dyskusyjne BLOOD BROTHERS

- polskiego fanklubu Bruce'a Springsteena i The E Street Band
Teraz jest Wt maja 22, 2018 8:50 pm

Strefa czasowa: UTC [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn kwi 02, 2007 8:27 pm 
Witajcie! To moja pierwsza zagadka, więc proszę o wyrozumiałość :-). Nie będzie specjalnie trudna, ale myślę, że ciekawa.

A więc pytanie numer jeden (z gatunku tych łatwiejszych) - jaki model harmonijki ustnej jest preferowany przez Boss'a ?

A teraz coś trudniejszego, tj. pytanie numer dwa - w jakich dwóch "pozycjach" na harmonijce najczęściej gra Bruce ?

Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 03, 2007 10:45 am 
Blood Brothers + Admin

Chyba to drugie jest prostsze... Gra na stojąco lub na siedząco :)

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 03, 2007 12:16 pm 
Forumowicz

Parę razy widziałem jak grał na leżąco, tylko, że na gitarze. :D

Kiedyś słyszałem, że podobno harmonijka miała być dołączona do albumu "Devils and Dust", ale w ostatniej chwili wycofano się z tego pomysłu. Szkoda(tylko nie wiem, czy to prawda :? ).

Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 03, 2007 3:17 pm 
Hmm, ciekawy pomysł z graniem na leżąco, bądź stojąco ;) . Ale "pozycje" w harmonijce to pewien "styl" gry (pozycje idą tak, jak gamy w innych instrumentach). A więc można grać w pierwszej pozycji, drugiej pozycji, trzeciej pozycji, czwartej pozycji, piątej pozycji (każda pozycja zaczyna od innej dziurki) itd. Prawdę mówiąc, sam nie wiem, ile tych pozycji dokładnie jest, ale na pewno mniej niż dziesięć.

Informacje na temat instrumentów Bruce'a można znaleźć tylko na anglojęzycznych stronach internetowych (sam je tam znalazłem).
Ale da się też porówać zdjęcia harmonijki Springsteen'a na teledysku "Devils and Dust" (instrument jest tam dobrze widoczny przy ujęciach od frontu, w innych trochę zasłonięty przez taki stelaż - Bruce gra jednocześnie na gitarze i harmonijce) ze zdjęciami innych harmonijek.

Podpowiem, że Bruce lubi proste, popularne i uznane harmonijki, więc zdjęcie modelu Boss'a będzie łatwo znaleźć (może gdzieś na Wikipedii ?).
Zagadka wciąż otwarta :)

Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 03, 2007 8:19 pm 
Blood Brothers + Admin

A co do firmy i modelu, to pewnie coś Hohnera, ale jaki model ? Nie mam pojęcia...

Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 03, 2007 8:42 pm 
Zgadza się, to właśnie Hohner :) . Podpowiem jeszcze, że pierwszy model tego typu został wyprodukowany jeszcze przed 1900 r. Potem wprowadzano jeszcze tylko drobne zmiany. Widać go jednym ze zdjęć na tej stronie http://pl.wikipedia.org/wiki/Harmonijka_ustna .

Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 03, 2007 9:12 pm 
Ups, w sumie nie, ta na Wikipedii jest podobna, ale to chyba nie to, przepraszam :).

W zamian kolejna podpowiedź - "grzebień" (to w co się dmucha) tej harmonijki jest drewniany. Teraz wystarczy chyba tylko Google i szukanie :) .

Tytuł: Harmonijka
PostNapisane: Śr maja 16, 2007 1:42 pm 
Konto zamrożone

Co do harmonijki, to starym i bardzo popularnym modelem jest "marine band" i prawdopodobnie na niej gra Bruce. Natomiast, jeżeli chodzi o pozycje, to pewnie gra w drugiej pozycji (chyba najpopularniejsza). :) :) :) :) :) :)

Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 16, 2007 7:35 pm 
Brawo Tomach ! Pozwolę sobie podać całą odpowiedź. A więc na tej stronie: http://www.luckytown.org/faq.html znalazłem model harmonijki oraz na jeszcze innej amerykańskiej stronie instruktażowej znalazłem pozycje graną przez Boss'a.

A więc - oczywiście cała gama harmonijek Hohner Marine Band (model stary, z 1896, drewniany grzebień, czysta klasyka :-) ). Jeśli chodzi o pozycję, to czwarta pozycja, dość rzadko używana.

Teraz spojrzałem na tę informację jeszcze raz i wygląda na to, że dokonałem niewielkiej nadinterpretacji - czwarta pozycja nie jest ulubioną pozycją Boss'a, ale gra na niej czasami, podobnie jak np. nieśmiertelny Bob Dylan ;-).

A poza tym: wygląda na to, że mamy nowego użytkownika - odsyłam wszystkich do wątku powitalnego (w tym również oczywiście Tomacha) - http://www.blood-brothers.org/forum/vie ... =6004#6004 .

Tomach - czyżbyś grał na harmonijce ? Ja uczę się od jakichś 3. miesięcy (całkiem sam, tylko z książką i Internetem, ale są efekty :) ) na Marine Bandzie C. Moją inspiracją był Springsteen oczywiście, może troszkę The Beatles.

Tytuł: Harmonijka
PostNapisane: Cz maja 17, 2007 4:41 pm 
Konto zamrożone

Rzeczywiście gram na harmonijce : diatonicznej od jakiegoś roku, a na chromatycznej trochę mniej. Mój pierwszy model to właśnie marine band. Moją inspiracją nie był jednak Bruce, ponieważ w sumie słucham Go od niedawna, moja gra na harmonijce zaczęła się od blues'a. :D :D :D :D :D :D

Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 17, 2007 7:32 pm 
Konto zamrożone

Jest to mój pierwszy post, więc korzystając z okazji chciałbym się ze wszystkimi przywitać :)

A moje pytanie również dotyczy harmonijki :)
Jakiś czas temu kupiłem sobie właśnie ten instrument, ale przy próbie zagrania "The River" okazało się, iż brakuje dźwięków :D. Dopiero po fakcie dowiedziałem się, że harmonijki mają różne tonacje :)
Moje pytanie brzmi:
W jakiej tonacji jest harmonijka BOSS'a ?

Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 17, 2007 7:57 pm 
Blood Brothers + Admin

Biorac pod uwagę to, jak często je czasami zmienia, należałoby spytać : która :):):) :?:

Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 18, 2007 6:19 pm 
Konto zamrożone

Wydaje mi się, że jeśli chodzi o starsze utwory, takie jak np. "Atlantic City", "Blood Brothers", czy wspomniany wyżej "The River", używał harmonijki w tej samej tonacji. Takie jest moje wrażenie, ale ekspertem w tej dziedzinie nie jestem. :)

Strefa czasowa: UTC [ DST ]